Мұражай басылымдары

1995 жылдан бері мұражай директоры - «Ерен еңбегі үшін» медалінің (2003ж) иегері Тамара Қалмырзақызы  Жұмалиева. Т.Жұмалиеваның басшылығымен мұражайда ғылыми қызметкерлердің ізденісі нәтижесінде «Маңғыстаудың дәстүрлі қолөнері», «Мың бояулы Маңғыстау» атты кітаптар басылып шықты. Соңғы жылдары  археология және этнография бөлімі меңгерушісі  О.Көшбайұлының «Жұмбақ жайлап, аңыз өрген Маңғыстау», «Қайран менің жеңешем», «Маңғыстау ғашықтары»  кітаптары және сонымен бірге «Мәдени мұра» бағдарламасы бойынша «Сыбызғы сыңсып жылайды», «Атадан жеткен асыл тін», «Маңғыстаудағы аңшылық дәстүр»  кітаптары жарық көрді. Маңғыстау облыстық «Мәдени мұра» өңірлік –салалық  бағдарламасы аясында мұражай қорындағы жәдігерлер туралы  «Текеметтің түрлері», «Киіз  үйдің жүннен жасалған бұйымдары» атты каталогтар және «Маңғыстаудың зергерлік өнері» атты фотоальбом жарық көрді. Бұл басылымдарды шығаруға себеп болған – мұражай қорындағы зергерлік бұйымдардың, текеметтердің және киіз үйдің жүннен жасалған бұйымдары бай коллекциясының сақталуы. Маңғыстаудың киіз үйі ХVІІІ ғасырда қандай сән-салтанатымен, жасау-жабдығымен тігілсе, бүгінгі ХХІ ғасырдың басында да сол қалпын сақтап қалған ерекше мұра. Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану мұражайы осы асыл мұра туралы «Мәдени мұра» өңірлік- салалық бағдарламасы аясында «Маңғыстаудың киіз үйі» атты бейнефильм түсірді. Бейнефильмде киіз үйдің ағаш сүйегінің қалай құрылатыны, таңғыштарының қалай байланатыны, киіз жабындыларының рет-ретімен қалай салынатыны, сонымен бірге киіз үйдің барлық жүннен жасалатын бұйымдарының қалай дайындалатыны толықтай көрсетілген. Бейнефильм ғылыми-көпшілік бағытта қазақ тіліндегі мәтінмен түсірілді.

Мұражай  жұмысын насихаттау мақсатында өлке табиғаты, тарихы мен  мәдениеті туралы бұқаралық ақпарат құралдарына ғылыми  қызметкерлердің еңбектері жарияланып тұрады.