Ұлттық салт-дәстүрлеріміз ұлықталған күн

Елбасы өзінің «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» мақаласында қазіргі кезеңдегі әлемдік жаһандану жағдайында заман ағымына икемделуді, жаңа дәуірдің озық үлгілерін бойымызға сіңіруді, ұлттық кодымызды сақтауды міндеттеді. Ұлттық болмысымыздың ажырамас бір бөлігі – салт-дәстүрлеріміз. Міне, осындай ғажап салт-дәстүрлерімізді қайта жаңғыртып, түлетіп, келер буынға жеткізу мақсатында 19 наурыз – ұлттық салт-дәстүрді ұлықтау күні деп жарияланған болатын.

Әдет-ғұрып, салт-дәстүрлер арқылы халық өзін-өзі тәрбиелеп, стандарттап отырады.  Олар қоғамның, отбасының барлық саласында көрініс табады. Дәстүріміз бұзылса, онда қоғамның тарихи дамуының сабақтастығы да бұзылады. Әрине, дәстүр қатып қалған өзгеріске түспейтін құбылыс емес. Ол заманның ағымына қарай негізін сақтай отырып, толығып, өзгеріске ұшырап отырады. Ұлттық кодымызды сақтау үшін дәстүрдің озық үлгілерін насихаттап, ұлттық тәрбиеміздің іргетасы етіп тұрақтандыруымыз керек. Салт-дәстүр — әр ұлттың, халықтың діні мен сеніміне, тұрмыс-тіршілігіне, ұлттық құрылым ерекшелігіне сәйкес ғасырлар бойы жинақталып, өмірдің өзі туғызған ғұрыптардың жиынтығы, қауым мен қоғамда қалыптасқан мінез-құлықтың үлгілері.

Халыққа рухани азық беріп, өткен мен болашақты жалғауды басты қызметі санайтын музей ұжымы бұл атаулы күнге тыңғылықты дайындалды. Музей жанашырларына айналып кеткен тұрғындарымыздың тілек білдіруімен, бір бөбек алғаш рет бесікке бөленіп, бірсәбидің тұсауы кесілді, бір ұл баламыз алғаш рет ашамайға отырып, атқа міну мәдениетінің насихатталуына үлесін қосты. Музеймен тығыз байланыста жұмыс істейтін мектеп ұжымдарының белсенді оқушылары ән-күйден шашу шашса, арнайы қонақ ретінде шақырылған "Ақтау қалалық қоғамдық даму орталығы" мәдени - демалыс кешенінің мамандары ақпараттық-технологиялық қолдау көрсетті. Нағыз той түрінде өткен шарамызда балапандар тыштырмаға таласып, шашу теріп, үлкендерден бата алып, бауырсақ жеп, шұбат ішіп, меймандар көңілді тарқасты. Видеосюжетті фейсбуктегі "Маңғыстау музейі" және инстаграмдағы @museum_aktau парақшаларымыздан көре аласыздар.

Жарияланған күні: 19-03-2019

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019

Ұлттық салт-дәстүрлеріміз ұлықталған күн

19 наурыз - ұлттық салт-дәстүрлерді ұлықтау күніне арналған музейдегі мерекелік шаралар легі жоғары деңгейде өтте.

Жарияланған күні: 19-03-2019

Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

iconiconiconicon

2017 ж. мамыр айында Маңғыстау ауданының аумағынан табылған ежелгі алып плезиозавр сүйегі музейде қайта көрмеленеді

Жарияланған күні: 20-02-2019

"Жарияланбаған соғыс жадымызда!" әскери-тағылымдық кездесуі

iconiconiconicon

Биыл 15 ақпан күні кеңес әскерлерінің Ауғанстан аумағынан шығарылғанына 30 жыл толады.

Жарияланған күні: 12-02-2019