Қолөнердің хас шеберлері

26 наурыз күні музейде "Шын сүйген кәсібінің білгірлері" атты мәдени-тағылымдық кездесу өтті. Кездесудің басты қонақтары - қолынан шыққан киіз үйі ҚР Ұлттық музейінің төрінде тұрған халық шебері, әйгілі қолөнерші Медина Орынбасарқызы мен республикалық деңгейдегі көрмелерде тіккен киіз үйі жоғары баға алып жүрген халық шебері Шархат Төлемісқызы. Ұлы Даланың, көшпенді өмірдің кереметтерінің бірі - нағыз өнер туындысы киіз үй десек, Маңғыстау сол киіз үйді көркем жасақтап, жауһарға айналдыратын қолөнер шеберлерінің отаны. Ендеше өлкемізден шыққан киіз үй шеберлерін дәріптеу, құрмет көрсету - тек музей мамандарының ғана емес, ұлттық мұраны мақтан тұтатын кез-келген азаматтың парызы. Маңғыстаудан шыққан ақшаңқан киіз үйлер облыс, республика асып, талай шетелдік көрмелердің де көзайымына айналған. Дүниежүзілік Қазақтар құрылтайына Маңғыстаудан барған Атабай Тәкеновтің киіз үйінен бастап, жоғары деңгейдегі шаралардың баршасында биігінен түспей келе жатқан маңғыстаулық киіз үйлер қашан да музейдің жіті назарында.

Шеберлік өнердің қыр-сыры мен қиындығы, жемісі туралы әдемі әңгімелер өрбітіп, жас қонақтарымызға батасын берген шебер әжелерімізбен бұл кездесу алғашқысы да, соңғысы да емес. Музеймен тығыз байланыс орнатып, нағыз халықтық мұраның шынайы жанашырларына айналған шеберлерді бүкіл облыс халқы, ел ағалары таниды десек артық айтқандық емес.

Бүкіл республика аумағынан таңдалып, Ұлттық музей төріне аттанған Медина әженің өз киіз үйі туралы, ішін қандай еңбекпен жасақтағаны жайындағы әңгімесі бір кітапқа жүк боларлық. "Ұлттық музейдегі киіз үйді толықтай дайындауға 25 жылдай ғұмырымды сарп еттім. Көзімнің қарашығындай көрем, баладай мәпелеп едім сол үйді. Әлі де жай-күйіне жиі алаңдап, мүмкіндігінше сол жақтағы мамандарға хабарласып тұрамын..." дейді Медина әжеміз.

Шара барысында әжелеріміз  қонақтарымызға киіз басып, ұршық иіруден шеберлік сабақтарын көрсетіп, ұлттық ғажайып өнеріміздің өміршеңдігі тек өз қолымызда екенін ескертіп, батасын берді.

Шара барысында түсірілген қызықты видеоматериалдарды фейсбук, инстаграм желілеріндегі парақшаларымыздан тамашалаңыздар. #ұлттықөнер #қолөнер #киізүй #маңғыстау #шебер

Жарияланған күні: 27-03-2019

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019