Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Орталық Азияның көшпелі және жартылай көшпелі халықтарының арасына кеңінен тараған киіз үйдің ұлы дала өркениетінде орны аса сүбелі. Түздік тіршіліктің кіші әлеміне айналған киіз үй ықылым замандардан бері қазақтың өзімен бірге жасасып, тарих белестерінен бірге асқан заттық, тұрмыстық мәдениетінің көрінісі, оның материалдық емес мұрасының бірегейі, халықтың танымы мен талғамының, шеберлігі мен шалымының, ұшқыр қиялы мен биік рухының, әсемдікке іңкәрлігі мен сұлулыққа ұмтылысының үлгісі болып келеді. Ол қазақ халқының табиғатпен үндесе өмір сүруде жинақтаған тәжірибесі мен философиясының, дүниетанымы мен мәдениетінің жарқын айғағы.

24 сәуір күні музей ауласында "Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы" атты жастар арасында киіз үй тігуден сайыс өтті. Сайысқа Ш.Есенов атындағы Каспий Мемлекеттік технологиялар және инжиниринг университетінің "Тарих" факультетінің студенттерінен құрылған" Алаш" және "Шаңырақ" топтары қатысты. ҚР Мәдениет қайраткері, «Хас Шебер» атағының иесі, қолөнерші Әуес Сағынаева бастаған Әділ қазылар алқасы киіз үй сүйектерінің дәстүрге сай дұрыс орналасуын, керегенің жайылуы мен таңғыштарының дұрыс байлануын,  сықырлауықтың дұрыс бекітілуін, шаңырақтың көтерілуін,  уықтардың шаншылуын, баулар мен басқұрлардың дұрыс ұсталуын, шилер мен киіздердің дұрыс жабылуын жіті қадағалап, ұпай беріп отырды.

Асфальтта туып, тас үйде өскен қала балаларының талабы мен ұмтылыстарына риза болған қазылар екі топқа бірдей баға беріп, облыстық музей атынан алғыс хаттармен және сый-сияпаттармен марапаттады. Жастардың жігерін жанып, ұмыт боп бара жатқан асыл құндылығымызды жаңғыртуға шәкірттерінің құштарлығын оятып, сайысқа дайындап әкелген, музейдің барлық танымдық шараларына белсене араласып жүрген университет ұстазы Роза Сейдешқызына музей ұжымы атынан зор алғыс білдіреміз!

Жарияланған күні: 25-04-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019

Ұлттық салт-дәстүрлеріміз ұлықталған күн

19 наурыз - ұлттық салт-дәстүрлерді ұлықтау күніне арналған музейдегі мерекелік шаралар легі жоғары деңгейде өтте.

Жарияланған күні: 19-03-2019

Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

iconiconiconicon

2017 ж. мамыр айында Маңғыстау ауданының аумағынан табылған ежелгі алып плезиозавр сүйегі музейде қайта көрмеленеді

Жарияланған күні: 20-02-2019
Оқылған саны: 1986