Ержан хазіреттің мұралары халықпен қауышпақ

Әулие атаулыны айрықша қастерлей білетін Маңғыстау жұрты кешегі қиын кезеңнің өзінде әруақты ұлдарының есімін естен шығарған жоқ, керісінше сыртқы күштің екпіні қатайған сайын олар біртуар перзенттерінің есімін жүректеріне шегендей түсті. Рас, қызыл жалаулы, қызыл жағалы, қызыл сөзге малданған қызыл ұранды саясаттың салқыны халықтың жадына, ниетіне, иманына өз ізін, өз жарасын салмай қойған жоқ, халық мәңгілік бағдар еткен темірқазығынан көз жазып қалардай теңселді, тентіреді. Болмысынан талай жақсысын жоғалтты, бойына талай жаманды жамады. Кейде ел басына бірінен соң бірі келген зұлматтарда қатары сиреп қалған онсыз да аз қазақ қалай аман қалды десек, оны аман сақтап қалған әуелі Алла, екінші қандай қиындықта да қара нардай қайыспайтын қайран бабаларымыздың әруағы екен. Өлкеге дін тарату мақсатында келген Қожа Ахмет Яссауи шәкірттерінен бастап, Бекет ата есімін тілге тиек, жүрекке медет ете сөз саптайтын маңғыстаулықтар үшін өте қадірлі аталардың бірі – Ержан хазірет. Ержан атамыздың елдің шексіз ықыласына бөленуінің себебі, біріншіден, оның халқымыз түгел тұтынған дәстүрлі діннің өте терең ілімді, көненің сүрлеуінен адаспаған көрнекті өкілі болуында, екіншіден, ел басына күн туған қиын кезеңдерде, тіпті өзінің сау басы саудаға түсіп, бірнеше рет сотталса да адал жолдан айнымай, сағы сынбай жұртты имандылыққа, ауызбіршілікке ұйытып, ел бірлігін сақтау жолындағы абыздық-ақсақалдық, ұстаздық тұлғасын аласартпауында, үшіншіден Хақ жолында шынайы мұсылманға тән көркем мінезінен жаңылмауында, төртіншіден, білім-білігі жете тұра, басқан ізін аңдуда ұстаған қиын күндерде елі мен жерін тастап шетке қарай бас сауғаламай, ақ ажалы келгенге дейін «не көрсем де еліммен бірге көрейін» дегендей ағайын-туыс, ел-жұртының жанында болуында жатыр. Міне, осындай айтулы тұлға, аяулы перзенттің ұрпаққа қалдырған асыл мұраларын жарыққа шығарып, халықпен қауыштыру мақсатында «Ержан Хазірет Төлегенұлының ісі мен еңбегін есте қалдыру қоғамдық қорының» бастамасымен, Маңғыстау облысының әкімдігі және Мәдениет басқармасының қолдауымен 18 қараша күні өлкемізде «Ілімнің бұлағы – кемелдік нәрі» республикалық ғылыми-практикалық конференция өтеді. Конференцияға Астана, Алматы қалаларынан және Өзбекстан елінен белгілі дінтанушы ғалымдар қатысып, Хазіреттің еңбектері бойынша баяндамалар жасайды. Абыздың қолжазбалары бойынша жарық көрген кітаптардың таныстырылымы өтеді. Сондай-ақ конференция аясында Ержан хазірет Төлегенұлының өзі тұтынған жеке дүниелері мен қолжазбаларынан көрме ұсынылады. Конференцияның өтетін орны: «Достық үйі», сағат 10.00.

Жарияланған күні: 15-11-2018

Түрікменстандағы Қазақстанның мәдениет күндері

2018 ж. 18 тамыздағы Ақтау саммиті барысында жасалған келісімдердің бірі - түрікмен астанасы Ашхабадта Қазақстанның мәдениет күндерін өткізу болатын. 29-30 қараша күндері Маңғыстау облысынан Ашхабадқа үлкен делегация аттанып, 2 күн бойы Ашхабадты қазақтың салт-дәстүрі мен саф өнеріне қандырды. Мәдениет күндері аясында Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі "Ұлы Дала мұрасы" атты көрмесін ұсынды.

Жарияланған күні: 03-12-2018

Ержан хазірет Төлегенұлының мұралары тағылымына арналған конференция қос қалада дүркіреп өтті

Рухани жаңғырудың жарқын үлгісі болған қос қаладағы конференция туралы

Жарияланған күні: 22-11-2018

Ержан хазіреттің мұралары халықпен қауышпақ

Киелі Маңғыстаудың біртуар перзенті, көрнекті дін өкілі, абыз, Орта Азияға мәшһүр Ержан хазірет мұралары тағылымына арналған конференцияның куәсі болуға асығыңыз!

Жарияланған күні: 15-11-2018

Ммектептердегі музей апталығы

iconiconicon

Ұстаздар назарына! Оқушылардың өлке тарихымен танысып, танымдық ақпараттар алуына мүмкіндікті жіберіп алмаңыз.

Жарияланған күні: 17-10-2018

Өзбекстандағы «Маңғыстау облысының мәдениет күні»

Өзбекстан Республикасының Үргеніш облысы Хорезм қаласында өткен «Маңғыстау облысының мәдениет күні» шаралары аясында Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі «Маңғыстау мұралары» көрмесін көпшілік назарына ұсынды.

Жарияланған күні: 01-10-2018

Көнеден жеткен кәсіп - Маңғыстаудың аңшылық дәстүрі

Халқымыздың көнеден жеткен қастерлі кәсібі - аңшылық дәстүрдің бүгінгі көрнекті өкілі Алдаберген Ақшабаевпен танымдық-тағылымдық кездесу

Жарияланған күні: 28-09-2018