Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

Бұдан 100-105 млн жыл бұрын өмір сүрген бауырымен жорғалаушылар класы, плезиозаврлар отряды, эласмозаврлар туысына жататын алып теңіз рептилиясы - elasmosaurus сүйегі еліміздің ғалымдары арасында тың жаңалық болды. Қаңқа өлкеміздің Маңғыстау ауданының аумағынан 2017 ж. мамыр айында табылған болатын.

Ресейлік ғалым Н. Зверьковтың айтуы бойынша, бұл алып жануардың ұзындығы 14-15 метрге дейін жететін болған, дене ұзындығының жартысын мойын алып жатыр. Алдыңғы ескек аяқтары ірі, ал артқы аяқтары қысқалау болды. Эласмозавр теңіз түбіндегі малта тастарды жұтып жіберетін болған. Мойны 72-76 мойын омыртқадан тұрады. Балықтармен, моллюскілермен қоректенеді.

Ежелгі Тетис мұхитының тұрғыны - алып эласмозаврдың қаңқа сүйегін өз көзіңізбен көруге музейге асығыңыздар!

Жарияланған күні: 20-02-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019

Ұлттық салт-дәстүрлеріміз ұлықталған күн

19 наурыз - ұлттық салт-дәстүрлерді ұлықтау күніне арналған музейдегі мерекелік шаралар легі жоғары деңгейде өтте.

Жарияланған күні: 19-03-2019

Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

iconiconiconicon

2017 ж. мамыр айында Маңғыстау ауданының аумағынан табылған ежелгі алып плезиозавр сүйегі музейде қайта көрмеленеді

Жарияланған күні: 20-02-2019

"Жарияланбаған соғыс жадымызда!" әскери-тағылымдық кездесуі

iconiconiconicon

Биыл 15 ақпан күні кеңес әскерлерінің Ауғанстан аумағынан шығарылғанына 30 жыл толады.

Жарияланған күні: 12-02-2019

"Адал еңбек - ырыстың бұлағы" тағылымдық кездесуі

iconiconiconicon

Өлкемізге белгілі теңізші, балықшы Тәуірхан Қанжановпен кездесу.

Жарияланған күні: 30-01-2019

Түрікменстандағы Қазақстанның мәдениет күндері

2018 ж. 18 тамыздағы Ақтау саммиті барысында жасалған келісімдердің бірі - түрікмен астанасы Ашхабадта Қазақстанның мәдениет күндерін өткізу болатын. 29-30 қараша күндері Маңғыстау облысынан Ашхабадқа үлкен делегация аттанып, 2 күн бойы Ашхабадты қазақтың салт-дәстүрі мен саф өнеріне қандырды. Мәдениет күндері аясында Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі "Ұлы Дала мұрасы" атты көрмесін ұсынды.

Жарияланған күні: 03-12-2018