"Үздік экскурсовод" сайысы

Облысымызда 2000 жылдардан кейін білім ошақтарында өлкемізге белгілі тұлғалардың есімі беріліп, еңбек жолына арналған музей бөлмелерін ашу үрдіске айналды. Қазіргі таңда Маңғыстау облысы бойынша 35 мектепте музей бөлмелері жұмыс жасап тұр.

"Жас экскурсовод" сайысын ұйымдастырудағы мақсат - Елбасының "Өз жеріңді танып біл" жаңа бастамасы аясында еліміздің өңірлері бойынша жаппай мектеп туризмін қайта жаңғыртутапсырмасына орай қала мектептеріндегі музей бөлмелерінің жергілікті өлкетану музейлерімен тәжірибе алмасып, жұмыс сапасын арттыруды жолға қою.

Сайысқа Ақтау қаласындағы №7 мектеп лицейінен Дана Тарасова, Н. Оңдасынова атындағы №5 жалпы білім беру орта мектебінен Зәрина Шәкір, №16 жалпы білім беру орта мектебінен Бегалы Данияр, С. Қондыбаев атындағы №22 жалпы білім беру орта мектебінен Азамат Амангелдиев, Т. Әшімбаев атындағы №11 физика-математика мектебінен Ертарғын Бердібек, Мұнайлы ауданының №4 жалпы білім беру орта мектебінен Олжас Қылырбай, №4 жалпы білім беру орта мектебінен Жанна Разова қатысты. Қатысушылардың барлығы 10-сынып оқушылары.

Сайысқа қатысушылар 1-кезеңде өз мектебіндегі музей бөлмесі туралы слайд арқылы 5-7 минут ішінде баяндаса, 2-кезеңде облыстық музей қорының мамандары ұсынған бір экспонатқа сол бойда ғылыми сипаттама жазып, таныстырды. 3-кезеңде "Менің өлкемнің аңыздары" айдарымен халық арасында көп таралмаған бір ерекше аңызды әңгімелеп берді. Ал соңғы, 4-кезеңде мектеп бағдарламасынан алынған Қазақстан тарихы пәні бойынша суретті сайыста жылдамдық пен ұшқырлық танытудан жарысты.

Сайыс қызықты әрі тартысты өтті. Музейдің ғылыми мамандарынан құралған қазылар алқасының шешімі бойынша 1-орынды Олжас Қыдырбай, 2-орынды Азамат Амангелдиев 3-орынды Бердібек Ертарғын иеленді. Қалған қатысушылар түрлі аталым бойынша ынталандыру марапаттарын алды.

Әдемі сөз саптаумен қатар ғылыми, жүйелі, музейлік мәні бар баяндама жасай білетін жас экскурсоводтар болашақта облыстық музей үшін таптырмас маманға айналады деп сенеміз.

Жарияланған күні: 17-05-2019

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019