"Адал еңбек - ырыстың бұлағы" тағылымдық кездесуі

Маңғыстау халқы ежелден дала төсінде мыңғырған мал бағып, жер жыртып, егін салған, теңіз жағасында балық аулап күнелткен халық. Теңіз жағалаған дүйім елдің талайдан бері несібесін ортайтпай, қазанын құрғатпай  келген балық  шаруашылығы болатын.

Балық аулау, балық кәсіпшілігі біздің өлкемізде 19 ғасырдың  50 - жылдарында қарқынды  дами  бастады. Кетік қаласына ірі балық  кәсіпорындары ашылды. Тарихта аты қалған: Захар Дубский, Сергей Афанасьев, С.Климов, М.Ериванцев, И.Абаков және т.б. сынды кәсіпкер балықшылар еді. Әрқайсысы жылына 300-800 тоннаға дейін балық аулайтын болған.

Қазақтардың балықшылықпен айналысатын жерлері – Қаражанбас,  Тереңөзек, Ортаеспе, Қараағаш, Долгий, Түпқарағаннан Кендірліге дейінгі аумақтар болды. Қазіргі таңда да бұл кәсіптер өз маңызын жойған жоқ. Қайта жаңғырып, ата кәсіппен айналысушылар әлі де сол кәсіптерінен нәсіптерін табуда. Ау - құралын атадан балаға мирас қылған атақты әулеттер болды. Олар Ізтұрған Оразбаев, Сәду Оразбаев, Өтеулі Қоңқақов, Айту Жолмағамбетов, Мұқан Мұңалов,  Қонысбай Аманқосов, Ұрым Ідірісов сынды азаматтар еді.

Ал, бүгінгі кездесуіміздің басты кейіпкері - бозбала шағынан зейнеткерлікке дейін балық аулауды кәсіп еткен,  балықпен күнелтіп, елдің несібесін теңізден тапқан жайсаң жан, тәжірибелі теңізші, «Еңбек Қызыл Ту орденінің», «Еңбек ардагері» медалінің иегері, балық кәсіпшілігі саласының ардагері Түпқараған ауданының «Құрметті азаматы», Баутин ауылының тумасы Тәуірхан Қанжанов. 14 жасынан бастап көкшулан теңізге шығып, балық аулауды адал кәсіпке айналдырған Тәуірхан аға өз ауылдастары арасында сыйлы азамат. Бейнетінің зейнетін көріп, өскелең ұрпаққа өнегелі өмір кешудің үлгісін көрсетіп жүрген ардагер теңізші бүгінде 9 перзент, 32 немере мен 7 шөберенің ортасында отырған бақытты ата. Музей көрермендеріне теңіз төсінде басынан кешкен әңгімелерін баяндап, тәжірибесімен бөлісіп, батасын берген Тәуірхан ағаның өмір жолы бір кездері музей төрінде мақтанышпен айтылары анық.

Жарияланған күні: 30-01-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019

Ұлттық салт-дәстүрлеріміз ұлықталған күн

19 наурыз - ұлттық салт-дәстүрлерді ұлықтау күніне арналған музейдегі мерекелік шаралар легі жоғары деңгейде өтте.

Жарияланған күні: 19-03-2019

Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

iconiconiconicon

2017 ж. мамыр айында Маңғыстау ауданының аумағынан табылған ежелгі алып плезиозавр сүйегі музейде қайта көрмеленеді

Жарияланған күні: 20-02-2019

"Жарияланбаған соғыс жадымызда!" әскери-тағылымдық кездесуі

iconiconiconicon

Биыл 15 ақпан күні кеңес әскерлерінің Ауғанстан аумағынан шығарылғанына 30 жыл толады.

Жарияланған күні: 12-02-2019

"Адал еңбек - ырыстың бұлағы" тағылымдық кездесуі

iconiconiconicon

Өлкемізге белгілі теңізші, балықшы Тәуірхан Қанжановпен кездесу.

Жарияланған күні: 30-01-2019

Түрікменстандағы Қазақстанның мәдениет күндері

2018 ж. 18 тамыздағы Ақтау саммиті барысында жасалған келісімдердің бірі - түрікмен астанасы Ашхабадта Қазақстанның мәдениет күндерін өткізу болатын. 29-30 қараша күндері Маңғыстау облысынан Ашхабадқа үлкен делегация аттанып, 2 күн бойы Ашхабадты қазақтың салт-дәстүрі мен саф өнеріне қандырды. Мәдениет күндері аясында Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі "Ұлы Дала мұрасы" атты көрмесін ұсынды.

Жарияланған күні: 03-12-2018