Мұражай директоры

1995 жылдан бері – Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану мұражайының директоры - Тамара Қалмурзаевна Жұмалиева.

Жұмалиева Тамара Қалмырзақызы – 1979 жылы Қазақтың Абай атындағы мемлекеттік педагогикалық институтын бітірген.

Еңбек жолын Тұщықұдық селосындағы орта мектепте пионер жетекшісі болып  бастаған.

1979-1995 жылдары Шетпе кентіндегі №1 Б. Жұмалиев атындағы  орта мектепте және Ақтау қаласындағы М. Әуезов атындағы орта мектепте мұғалім,  мектеп директорының оқу, тәрбие ісі жөніндегі орынбасары, ғылыми- методикалық  жұмыстар жөніндегі орынбасары қызметтерін атқарды.

1995 жылдан бері – Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану мұражайының директоры болып қызмет етеді.

Тамара Қалмырзақызы мұражайда жаңадан жасақталған Қазақстан Тәуелсіздігіне арналған, Қазақстан мұнайының тарихына арналған (1999, 2011), Халық жазушысы Ә.Кекілбаев творчествасына арналған (1999, 2009) көрме залдары экспозициясының мазмұнды жасақталып, талғамға сай безендірілуіне, «Маңғыстаудың ХХ ғасырдағы тарихы» кең көлемді экспозициясының қайта жасақталуына (2008) басшылық берді.

Мұражай қызметінің баспасөз беттері мен телеэкран арқылы жариялы болуын жолға қоюмен қатар мұражай басылымдарының:  «Маңғыстаудың дәстүрлі қолөнері» (2001), «Мың бояулы Маңғыстау» (2001), «Текеметтің түрлері» (2005), «Киіз үйдің жүннен жасалған бұйымдары» (2005) «Маңғыстаудың зергерлік өнері» (2008) т.б кітаптардың  мазмұнды, заман талабына сай,  көркем безендіріліп шығуына үлкен еңбек сіңіруде.

Мемлекеттік «Мәдени мұра» бағдарламасы аясында жоспарланып іске асырылған шаралар: сирек кездесетін құнды жәдігерлер көшірмелерін (реконструкциялар) дайындау, мұражай қорын ғылыми жинақтауды ұйымдастыру, бейне фильм түсіру, ғылыми іс сапарлар мен көрмелер үлкен ізденістен туған ауқымды еңбек.

Т.Қалмырзақызы Қазақстан Республикасында тұңғыш рет ұйымдастырылған «Шеврон» компаниясы мен «Орта Азиядағы Евразия қорының» ұлттық қолөнерді дамыту жөніндегі үйлестіру кеңесінің мүшесі және Қазақстан Республикасының ЮНЕСКО және ИСЕСКО істері  жөніндегі Ұлттық комиссиясының материалдық емес мәдени мұралар жөніндегі ұлттық комитетінің мүшесі ретінде қоғамдық жұмыстарды да абыройлы атқаруда.

Қызметіндегі елеулі жетістіктері мен мәдениет пен өнерді дамытудағы қалтқысыз  қажырлы еңбегі үшін 2002 жылы «Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл» мерекелік медалімен, 2003 жылы Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрінің «Алғыс хатымен», 2003 жылы «Ерен еңбегі үшін» медалімен және бірнеше рет облыс әкімінің «Құрмет грамоталарымен» марапатталған.

2013 жылы Ақтау қаласының 50 жылдығына, Маңғыстау облысының құрылғанына 40 жыл толуына арналған медальдармен, «Мәдениет саласының үздігі» белгісімен марапатталды.

Отбасында бала тәрбиелеп отырған аяулы ана, әріптестер арасында сыйлы жан.